Raiņa un Aspazijas vasarnīca

Jāņa Pliekšāna iela 5/7, Jūrmala,  LV 2015
Tālr. +371 67764295; +371 29239472; e-pasts: rainis.vasarnica@memorialiemuzeji.lv
www.aspazijarainis.lv
Darba laiks: 10.00–17.00, slēgts – svētdienās, pirmdienās.
No 1. jūnija līdz 31. augustam darba laiks trešdienās: 12.00–19.00.

Raiņa un Aspazijas vasarnīca ir muzejs, kas veltīts divām izcilām personībām latviešu kultūrā. Tas saglabā, popularizē un aktualizē viņu kultūras mantojumu.

Vasarnīcu Majoros Rainis nopirka 1926. gada rudenī. No 1927. līdz 1929. gadam tā bija dzejnieku darba un vasaras atpūtas vieta.

“Ieliņa pavisam maza. Viens gals Jomas ielas asfaltā, otrs – kāpu smiltīs, bet vidū pāris simts metru. Abās pusēs kupli koki,” tā vasarnīcas atrašanās vietu raksturojis 20. gadsimta 20. gadu laikraksts. Agra rīta peldes un vakara pastaigas saulrietā bija neatņemama šo vasaru iezīme. “Man patīk šis klusums, tīrais, svaigais gaiss. Nekur nejūtos tik labi, kā še,” atzina Rainis. Te rakstītas viņa pēdējās lugas “Mīla stiprāka par nāvi”, “Rīgas ragana” un daudzi dzejoļi. Aspazija šajās vasarās strādāja pie krājuma “Asteru laikā”. Vasarnīca kļuva par Raiņa pēdējo dzīves vietu.

1949. gadā vasarnīcā tika atklāts Raiņa muzejs, bet 1969. gadā izveidots muzeja komplekss, kurā apvienotas trīs Jūrmalas koka apbūvei raksturīgas ēkas. Rainim piederējusī vasarnīca celta 19. gadsimta beigās. Tā ir vienstāva koka konstrukciju būve ar jumta izbūvi, kokgriezumiem fasādē un jūgendstila sīkrūšu dalījuma verandu. Otra ēka ir mazs mūra namiņš, kas atrodas dziļāk dārzā, bet trešā – vasarnīca, kas atradusies kaimiņos un celta 20. gadsimta sākumā. Tā ir jūgendstila ietekmē veidota koka būve.

2016. gada augusta beigās tika atklāts no jauna restaurētais muzejs.

“Dzīves telpas ārkārtīgā pieticība un vienkāršība pretstatā abu dzejnieku gara telpas plašumam bija dizaina koncepcijas pamatā,” stāsta māksliniece Ingūna Elere. Jaunā ekspozīcija, ko veidojuši muzeja speciālisti sadarbībā dizaina biroju H2E, saucas pavisam vienkārši – “Es un Tu”. Tā veltīta Raiņa un Aspazijas mīlestībai un daiļrades virsotnēm, ko atklāj viņu kopdzīves mezglpunkti un daiļrades process –nozīmīgākie darbi. Ekspozīcija aizsākas ar dzejnieku iepazīšanos, noslēdzas – ar Raiņa nāvi. Iezīmējas divas līnijas – dzīves horizontāle un daiļrades vertikāle. Vīrietis un sieviete. Spēks un skaistums. Un pāri visam – mīlestība.

Ne mazāk interesantas ir restaurētās abu dzejnieku dzīves telpas – vasarnīcas un dārza mājiņas augšstāvi.

Raiņa un Aspazijas vasarnīcas atjaunošanu un piemērošanu muzeja funkciju veikšanai realizēja valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 “Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” iepriekšnoteiktā projekta “Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” ietvaros.

 

Pastāvīgais piedāvājums

  • Dokumentālā filma “Aspazija un Rainis. Laikarits” (17 minūtes) latviešu, krievu, angļu, vācu, franču valodā
  • Ekskursijas latviešu, angļu, krievu valodā
  • Audiovizuālais gids latviešu, krievu, angļu, vācu, franču valodā – detalizēta informācija par četriem Raiņa un Aspazijas muzejiem, unikāli fotoattēli un videomateriāli

Pakalpojumu cenrādis

MMA publisko maksas pakalpojumu cenrādis: http://likumi.lv/doc.php?id=278914

Leave a Reply

You can use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>